Close
beak

Józef Zawitkowski 

Duże litery Normalne litery Małe litery
Prześlij innym
OPUBLIKOWANY: WTOREK, 31 GRUDNIA 2013 - 10:36, Stawicka Małgorzata

fot. Adam Dziura

ks. biskup Józef Zawitkowski (urodził się Wale)

Honorowy Obywatel Warszawy od czerwca 2008 roku
Uchwała Rady m. st. Warszawy Nr XXXV/1044/2008 z dnia 12 czerwca 2008 roku.


Ur. 23 listopada 1938 w Wale, gm. Nowe Miasto nad Pilicą) - w 1956 roku wstąpił do warszawskiego seminarium duchownego, 20 maja 1962 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Był wikariuszem w Krośniewicach, Legionowie, w parafii Nawrócenia świętego Pawła w Warszawie, w parafii świętego Zygmunta na Bielanach w Warszawie i w archikatedrze warszawskiej, a jako rezydent w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Był również pracownikiem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. W roku 1978 został proboszczem parafii Gołąbki, a w 1984 roku proboszczem w Kolegiacie Łowickiej. Ukończył studia muzyczne w Instytucie "Musica Sacra" w Aninie, a następnie muzykologię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1990-1992 sufragan łowicki w archidiecezji warszawskiej, następnie biskup pomocniczy w diecezji łowickiej, wikariusz generalny kurii łowickiej, poeta, kompozytor.

Wygłosił wiele kazań podczas niedzielnych mszy św. transmitowanych z kościoła pw. św. Krzyża w Warszawie w I Programie Polskiego Radia od 1980 roku (tzn. od początku transmisji mszy św. w radiu) do 2006.

Jest kompozytorem małych form muzycznych dla chórów, zespołów wokalnych. Wśród pieśni Jego autorstwa najbardziej znana jest Panie dobry jak chleb (słowa), do której muzykę napisał ksiądz prałat Wiesław Kądziela. Drukuje również swoje utwory pod pseudonimem ks. Tymoteusz. Wydał w ten sposób między innymi popularny modlitewnik pt. Panie mój, książki ...będę z Panem gadał, To jest ktoś. 5 listopada 2007 biskup Zawitkowski został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

>> english version

Wyróżnienia