Close
beak

Wernisaż wystawy "Paderewski" 

Duże litery Normalne litery Małe litery
Prześlij innym
OPUBLIKOWANY: ŚRODA, 4 LIPCA 2018 - 18:00, Dardzińska Magdalena

Dziś na Skwerze im. Ronalda Reagana odbyło się otwarcie wystawy „Paderewski” organizowanej z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości i warszawskich obchodów 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W Dniu Święta Stanów Zjednoczonych Ameryki m.st. Warszawa składa serdeczne życzenia naszemu historycznemu przyjacielowi – dziękujemy za zaangażowanie się w powstanie Niepodległej Polski w 1918 roku. Dzięki Ameryce sprawa Polski stała się sprawą międzynarodową. Mało jest państw, które by w Polsce cieszyły się taką sympatią jak Stany Zjednoczone.

22 stycznia 1917 roku Prezydent Wilson wygłosił w Senacie amerykańskim orędzie, w którym sformułował postulat polskiej niepodległości. Rok później w słynnych 14 punktach powojennego ładu, Wilson powtórzył ów warunek, co miało ogromny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku.

Ignacy Jan Paderewski powiedział „…Prezydent Wilson był wówczas „superarbitrem” całego świata, dlatego jego oświadczenie potwierdziły wszystkie rządy.”

To Ignacy Jan Paderewski był współtwórcą polskiej niepodległości. Paderewski podczas I wojny światowej, w kwietniu 1915 roku przybył do USA z zamiarem propagowania idei niesienia pomocy Polakom. Jego działalność szybko przemieniła się w prace zmierzającą do umiędzynarodowienia kwestii polskiej niepodległości - podkreśliła w przemówieniu Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

 

fot. Tomasz Kubaczyk, DSH

Wyróżnienia