Warszwa pomaga gminie Chojnice zniszczonej przez nawałnicę

OPUBLIKOWANY: WTOREK, 12 WRZEŚNIA 2017 - 16:30, Dardzińska Magdalena

31 sierpnia br. Rada m.st. Warszawy zdecydowała, że Warszawa przekaże ze swojego budżetu 762 tysiące złotych na pokrycie ogromnych strat spowodowanych nawałnicą w pomorskiej gminie Chojnice. Pomoc finansowa zostanie przekazana na:
- remont budynków szkół podstawowych - 200 tysięcy złotych,
- remont budynków komunalnych - 300 tysięcy złotych,
- rewitalizacja ogródka jordanowskiego - 150 tysięcy złotych,
- zakup sprzętu specjalistycznego dla ochotniczych straży pożarnych - 112 tysięcy złotych.

Dziś prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, podpisała umowę dotacyjną dla poszkodowanej w nawałnicy  gminy Chojnice. Dzięki wsparciu finansowemu Warszawy, zostaną wyremontowane szkoły, budynki komunalne, kompleks parkowy, a także zostanie zakupiony sprzęt ratunkowy. Radę m.st. Warszawy reprezentowała Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Umowa dotacyjna, którą dzisiaj podpisaliśmy to kolejny element wsparcia udzielonego przez Warszawę. Kilka dni po nawałnicy wysłaliśmy pomoc rzeczową zorganizowaną przez spółki m.st. Warszawy oraz firmy prywatne. Sami mieszkańcy zaangażowali się w zbiórki. Teraz uruchamiamy pomoc finansową, która pozwoli przeprowadzić remonty budynków oświatowych, komunalnych, zakupić sprzęt specjalistyczny dla ochotniczych straży pożarnych –powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy i dodała - Już za parę dni architekci krajobrazu z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zaczynają prace nad odtworzeniem zrujnowanego kompleksu parkowego w Lotyniu.

Cieszę się, że Rada m.st. Warszawy podjęła decyzje o finansowym wsparciu gminy Chojnice. Warszawa zawsze chętnie pomagała i będzie pomagać w takich sytuacjach - podkreśliła Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Podczas uroczystości wójt gminy Chojnice, Zbigniew Szczepański, podziękował w imieniu poszkodowanych mieszkańców za udzieloną pomoc ale też zwrócił się z apelem do władz Warszawy o wsparcie finansowe w odbudowaniu zniszczeń, zwłaszcza w sołectwie Nowa Cerkiew i Lotyń. To właśnie mieszkańcy tej ostatniej wsi, ratowali poszkodowanych w wyniku nawałnicy harcerzy w sąsiedniej miejscowości Suszek. Bez ich pomocy służby ratunkowe nie byłyby w stanie skutecznie dotrzeć z pomocą.

Dziękuję za ten znaczący dar przekazania nam środków na odbudowę infrastruktury zniszczonych szkół, budynków komunalnych i dodał – takim symbolem zniszczeń jest przepiękny zabytkowy park w sołectwie Lotyń. Dzięki przekazanym przez Warszawę środkom zostanie odbudowany ogród jordanowski, który stanowił element parku. My to traktujemy jako prezent dla bohaterów z Lotynia. Dziękuję za solidarność samorządowców, pomoc wolontariuszy, harcerzy i strażaków, którzy pomogli nam ratować majątek, który pozostał po przejściu nawałnicy.

W pomoc poprzez wsparcie finansowe, udostępnienie wody pitnej i środków higienicznych niezbędnych w kryzysowej sytuacji, zabezpieczenie transportu włączyły się m.in. spółki miejskie tj. Metro Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe, Tramwaje Warszawskie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wody i Kanalizacji. Również firmy, które swoje siedziby mają w stolicy nie pozostały obojętne na tragedię dotkniętych kataklizmem rodzin. Do Lotynia, w powiecie chojnickim dzięki wsparciu firm Sante, Żywiec Zdrój S.A. i Procter and Gamble DS Polska Sp z o.o. m.in. przetransportowano wodę, żywność, materiały chemii gospodarczej i kosmetycznej.

fot. Rafał Motyl