Inauguracja obchodów - Wasza Warszawa. Stolica Wolności 1918-2018

OPUBLIKOWANY: PONIEDZIAŁEK, 23 KWIETNIA 2018 - 16:10, Dardzińska Magdalena

20 kwietnia (piątek) br. odbyła się inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Program obchodów obejmuje kilkaset wydarzeń, które do końca 2018 r. będą rozgrywały się na terenie całego miasta. Setną rocznicę niepodległości miasto stołeczne obchodzi pod hasłem Stolica wolności 1918–2018 zilustrowanym logotypem Wasza Warszawa.

Sto lat temu Warszawa odzyskała status stolicy państwa polskiego. Wtedy też Polacy przyjęli swobody demokratyczne i nowoczesne rozwiązania społeczne – powszechne ubezpieczenia, wolność prasy i zgromadzeń. Dzięki temu w stolicy rozkwita kultura i nauka, rodzi się nowoczesna metropolia. Wolna, otwarta, tolerancyjna Warszawa to miasto należące do mieszkańców, dlatego ideą obchodów jest włączenie wszystkich warszawiaków w uroczystości rocznicowe i zaproszenie ich do wspólnego świętowania wolności.

- Odzyskanie niepodległości było jednym z najważniejszych czynników rozwojowych Warszawy w XX wieku - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. - Odzyskawszy stołeczność Warszawa stała się prawdziwym centrum Polski, najważniejszym ośrodkiem gospodarczym, naukowym, kulturalnym. Po 1918 roku stała się europejską metropolią z kwitnącą kulturą, nauką, nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi i architektonicznymi. Te osiągnięcia chcemy naszymi obchodami przypomnieć - podkreśla prezydent.

- Wolność nigdy nie jest nam dana na zawsze i nie wolno zapomnieć, że o wolność trzeba codziennie dbać. Są jednak momenty kiedy możemy radośnie powiedzieć, że mamy wolność. Zdobyliśmy tę wolność. Jesteśmy wolną Stolicą wolnego kraju. Jesteśmy wolnymi ludźmi. Dla mnie to najważniejsza wartość - podkreśliła Przewodnicząca Rady.

Warszawa przygotowała wiele projektów, które upamiętnią rocznicę. Będą to imprezy ogólnomiejskie i dzielnicowe, na dziś jest to 420 wydarzeń, ale nie jest to liczba ostateczna.

Jednym z punktów obchodów jest zainicjowany przez Radę m.st. Warszawy Konkurs kompozytorski „Warszawski polonez dla Niepoległej”

Konkurs Orkiestry Sinfonia Varsovia został ogłoszony w zeszłym roku (22 września 2017r). Wpłynęło ponad 100 prac. Zadaniem konkursowym było napisanie uroczystego „Warszawskiego poloneza dla Niepodległej”, który będzie nawiązywał do najlepszych tradycji tego gatunku, zachowując jednocześnie walory użytkowe, pozwalające na zatańczenie go. Oceniać prace będzie komisja pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego, w składzie Agata Zubel, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Paweł Mykietyn, Paweł Szymański, dyrygent Tadeusz Strugała oraz Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Zwycięzca otrzyma nagrodę, ufundowaną przez m.st. Warszawa, w wysokości 50 000 zł., za zajęcie drugiego miejsca autor otrzyma 30 000 zł, a za trzecie – 20 000 zł. Ponadto wszystkie trzy kompozycje zostaną nagrane na płytę przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i premierowo wykonane jesienią 2018 r.

Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 4 czerwca 2018 r., w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Warszawski Korowód Poloneza

Wydarzenie nawiązuje do konkursu kompozytorskiego „Warszawski polonez dla Niepodległej” ogłoszonego przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia.

29 września 2018 r. o godz. 14.00 ulicami Warszawy ruszy korowód, który przejdzie trasą: Senatorska – Krakowskie Przedmieście – Karaszewicza-Tokarzewskiego – pl. Piłsudskiego – Focha – Moliera – pl. Teatralny. Korowód zakończy się odtańczeniem poloneza do zwycięskiego utworu. Wcześniej, o godz. 13.30 na pl. Teatralnym uczestnicy pod okiem instruktorów z Ludowego Zespołu Artystycznego ‘Promni’ będą mogli nauczyć się podstawowego kroku naszego narodowego tańca.

Podczas inauguracji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Warszawy wspólnie z Przewodniczącą Rady m.st. Warszawy rozpoczęły akcję zbierania podpisów pod przesłaniem dla przyszłych pokoleń na następne 100 lat. Zawierająca podpisy „Warszawska księga wolności 1918-2018-2118” zostanie umieszczona w kapsule czasu i zakopana 13 października 2018 roku w przestrzeni publicznej Warszawy. Pierwsze podpisy pod przesłaniem złożyły Prezydent Warszawy oraz Przewodnicząca Rady Miasta.

Cały program obchodów: www.stolicawolnosci.pl

Prezentacja tutaj.