LXXVI, uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

OPUBLIKOWANY: CZWARTEK, 8 LISTOPADA 2018 - 19:30, Dardzińska Magdalena

Dziś w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się LXXVI, uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy zwołana z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzisiejsza sesja jest uroczysta i jednocześnie wyjątkowa z racji obchodzonego dziś przez nas jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jako że jest niezwykła, stąd inne niż zwykle miejsce, nieco inny scenariusz, napisany częściowo przez historię, częściowo przez nas samych. Spotkaliśmy się w Sali im. Marii Skłodowskiej-Curie, najbardziej znanej warszawianki, honorowej obywatelki Warszawy, która otrzymując ten tytuł przyznany jej przez stołeczną Radę Miejską, podczas uroczystości w warszawskim Ratuszu, w czerwcu 1925 roku  wyraziła radość z faktu, że otrzymuje honorowe obywatelstwo swego rodzinnego miasta nie mając obywatelstwa polskiego. Jak pamiętamy, Noblistka opuściła Polskę w roku 1891. Kiedy jechała z Warszawy na studia do Paryża była formalnie poddaną cara - powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

W uroczystej sesji wzięła udział Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz z zastępcami, stołeczni radni, powstańcy warszawscy, parlamentarzyści.

Prezydent stolicy rozpoczynając swoje przemówienie podkreśliła - Sto lat niepodległości to rocznica, którą można świętować tylko raz na sto lat. Jesteśmy bardzo uprzywilejowani, ponieważ to właśnie my w tym momencie obchodzimy tę rocznicę (…). Mamy szczęście, że to właśnie w naszych czasach przypadł ten okrągły jubileusz. Dodała także, że - Polska historia pełna jest smutnych rocznic, ale ważne jest jednak, by przypominać radosne rocznice i pozytywne fakty. I takim jest właśnie 11 listopada 2018 roku.

Przewodnicząca Rady podkreśliła także, że w 2019 roku odbędą się kolejne wydarzenia upamiętniające wydarzenia związane z powrotem Polski na mapę Europy. […] Rada Miasta nie kończymy dziś upamiętniania wydarzenia tak ważnego dla naszej historii jak odzyskanie 100 lat temu niepodległości. Przypomnę, że gdyby nie wywalczone 100 lat temu przez polskie kobiety prawa wyborcze nie mielibyśmy w Radzie miasta kadencji 2014-2018 30 pań radnych, a w kadencji 2018-2023 28 pań radnych i last but not least nie byłoby możliwe, by 12 lat temu po raz pierwszy w historii samorządu warszawskiego na czele władz miasta stanęła kobieta – prezydent m.st. Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz, a nieco później na czele Rady m.st. Warszawy stanęła także pierwsza w stołecznej historii radna. W związku z tym, że w lutym 2019 roku będziemy obchodzić setną rocznicę pierwszych wyborów do Rady Miejskiej Warszawy kobiet, już teraz zapowiadam, że z tej właśnie okazji postaramy się przybliżyć sylwetki tych odważnych pań radnych, które dały nam przykład jak domagać się tego, by głos kobiet został usłyszany w samorządzie. To jeden z ważnych aspektów odzyskania niepodległości.

Podczas sesji nagrodzono także statuetkami Syreny Warszawskiej Laureatów Nagrody m.st. Warszawy: prof. Adama Rotfelda, Jana Kobuszewskiego - w imieniu, którego nagrodę odebrała córka oraz Janusza Gajosowi. Wręczono także Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy. Wyróżnieni zostali ksiądz prałat Henryk Bartuszek i prof. Stefan Kwiatkowski.

Podczas uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy Przewodniczącą Rady Ewa Malinowska-Grupińska złożyła Prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz podziękowania za 12 lat pracy dla Warszawy. […] Dzięki Pani pracy Warszawa stała się stolicą z prawdziwego zdarzenia. Niemal na każdym kroku widać jak miasto rozwija się, jest bezpieczniejsze, a jego mieszkańcy są z niego coraz bardziej zadowoleni i dumni - powiedziała Przewodnicząca. Prezydent Warszawy powiedziała, że rządzenie Warszawą to było wielkie wyzwanie. […] Kiedy zdecydowałam się 12 lat temu, żeby pełnić tę służbę, to nawet nie miałam świadomości, że to będzie taka trudna służba – podkreśliła Pani Prezydent.

fot. Zuzanna Sosnowska